Tuesday, November 5, 2013

tel kırma telinden

Merhaba degerli web sitesi okurlarimiz. Bugunku yazimiz tel kırma telinden.

tel kirma telinden 1Her zaman pasta börek olmaz, gelin biraz tel kırma yapalım..


Tel kırma işi çok güzel bir o kadar da zor bir iş, öğrenmesi çok kolay fakat emeği fazla elinize aldığınızda öyle hemencecik bitmiyor uzun zaman gerekiyor..


İlk olarak tülü ortadan ikiye katlayıp tam ortasını buluyoruz. Ortadan tülü kasnağa geçirip gerdiriyoruz, zaten bu yaylı kasnaklar otomatik olarak geriyor..


İşe ortadan başlamazsak motiflerimizi örtüye uyun bir şekilde yerleştiremeyiz.

tel kirma telinden 2telimizi iğneye geçirip tülün peteklerinden 4 tane sayıp dördüncüden iğneyi geçirip birinci petekten çıkıyoruz böylelikle iğnenin üzerinde iki tane boş petek kalmalı.


tel kirma telinden 3 İğneyi çıkardıktan sonra telin ucunu peteğin üstüne küçücük katlayıp teli oraya tutturmuş oluyoruz.

tel kirma telinden 4Tekrardan iğneyi yukardaki katlanmış telin üzerinden batırıp telin solundaki petekten çıkarıyoruz. resimlerim pek net olmadı tül olunca..

tel kirma telinden 5Teli dügün bir şekilde çekip artı şekli olacak şekilde bu sefer ilk yapmış olduğumuz düz telin sağındaki petekten giripilk çıktığımız alt petekten çıkıyoruz.

tel kirma telinden 6Ve teli tam çekmeden iğnemizi telin arasından geçirip düzgünce teli çekip parmağımızla bastırıyoruz.


tel kirma telinden 7Telimizi bir aşağı bir yukarı yaparak parmağımızla bastırp teli kırıyoruz.

tel kirma telinden 8Bu şekilde motifler yaparak istediğimiz bir örtüyü işleyebiliriz.Örnekleri kaneviçe örneklerinden seçebilirsiniz...


İşte sizlere benim işlemiş olduğum bir örtü çeşidi..


Hepinize kolay gelsin hoşçakalın..

tel kirma telinden 9
Bu yazi ile alakali daha detayli yazi bulabileceginiz degerli bir site : telkırma seccade örnekleri

No comments:

Post a Comment